Polska służba cywilna pod lupą. NIK ujawnia wyniki kontroli
Brak chętnych do pracy, wysokie wymagania i nieadekwatne zarobki, niedofinansowanie urzędów czy nieaktualizowane programy zarządzania zasobami kadrowymi – to główne wnioski NIK po kontroli w służbie cywilnej. W specjalnej konferencji udział wzięli prezes i wiceprezes NIK Marian Banaś oraz Jacek Kozłowski, a także odpowiadający za sporządzone analizy kontrolerzy. (…)
(…) „Rolą służby cywilnej powinno być zapewnienie sprawnego funkcjonowania aparatu administracyjnego państwa, niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów. Nie gwarantuje tego jednak zmiana wprowadzona w ustawie o służbie cywilnej w 2016 roku. Zrezygnowano wówczas z przeprowadzania konkursów na wyższe stanowiska, co oznacza, że powoływanie i odwoływanie zajmujących je osób może nastąpić właściwie z dnia na dzień i zależy wyłącznie od woli ekipy politycznej, która akurat sprawuje władzę” – oceniono. (…)
(…) Coraz częściej zatrudniani są ludzie bez wymaganego doświadczenia i wykształcenia, co wiąże się z ryzykiem spadku jakości usług – stwierdził szef NIK. Z kolei wiceprezes izby Jacek Kozłowski przekazał, że główny wniosek z kontroli brzmi: „Zaniedbujemy administrację rządową w terenie, tą, która tak naprawdę tworzy obraz państwa”. (…)