KAS zapobiegła nienależnemu zwrotowi ponad 4 mln zł podatku VAT
O ponad 4 mln zł jedna z firm zawyżyła w złożonej deklaracji kwotę podatku VAT do zwrotu. Wykryli to eksperci z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, w efekcie firma skorzystała z przysługującej jej możliwości korekty deklaracji i zmniejszyła tę kwotę.
Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, pracownicy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu w toku prowadzonej kontroli celno-skarbowej ustalili, że jedna z firm w złożonej deklaracji zawyżyła deklarowaną kwotę podatku VAT do zwrotu.
„W wyniku działań pracowników podkarpackiej KAS, podmiot korzystając z przysługującego mu uprawnienia, skorygował deklarację w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej, zmniejszając wysokość kwoty VAT do zwrotu o ponad 4 mln zł” – wskazała podkom. Chabowska.
Jak wyjaśniła, kontrolowanemu podmiotowi przysługuje, w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej, uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym tą kontrolą.
„Korekta deklaracji złożona po upływie tego terminu, a przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej, nie wywołuje skutków prawnych” – zapewniła rzeczniczka IAS w Rzeszowie.
Przypomniała jednocześnie, że kontrola celno-skarbowa to zadanie naczelników urzędów celno-skarbowych, określone w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Wykonują ją zarówno funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS), jak również pracownicy KAS.
„Jednakże niektóre działania, o szczególnym charakterze, zostały zarezerwowane wyłącznie dla funkcjonariuszy SCS. Naczelnik urzędu celno-skarbowego może wykonywać kontrolę celno-skarbową na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” – dodała.(PAP)