Często słyszymy w rozmowach z pracownikami i funkcjonariuszami skarbówki, że obawiają się konsekwencji gdy przełożeni dowiedzą się o ich przynależności do związku zawodowego. Czy są one uzasadnione? Naszym zadaniem NIE i dlatego chciałbym rozwiać te wątpliwości związane z przynależnością do Związkowej Alternatywy w KAS.
Zrzeszanie się pracowników w związkach zawodowych w celu obrony naszych interesów zawodowych oraz socjalnych jest prawem i wolnością obywatelską zagwarantowaną w Konstytucji RP oraz innych aktach prawnych.
Konstytucja w art. 12 i art. 59 gwarantuje nam prawo do:
– tworzenia i działania związków zawodowych,
– prowadzenia rokowań w celu rozwiązywania sporów zbiorowych,
– do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień,
– do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu, przy czym strajk w KAS jest zakazany.
Natomiast ustawa o związkach zawodowych oraz ustawa kodeks pracy chronią nas przed niepożądanymi działaniami naszych przełożonych związanymi z przynależnością do związków zawodowych.
Zapis art. 35 ustawy o związkach zawodowych stanowi m.in.
„Kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją:
1) przeszkadza w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej,
2) utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy,
3) dyskryminuje, wbrew zakazowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, z powodu przynależności do związku zawodowego, pozostawania poza związkiem zawodowym lub wykonywania funkcji związkowej (…),
– podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”
Zapis art. 18(3a) § 1 ustawy Kodeks pracy wprost zakazuje dyskryminacji pracowników:
„Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.”
Zatem w sytuacji, gdy pracodawca naruszy zasadę równego traktowania wobec pewnej grupy pracowników (członków związków zawodowych), każdy będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania. I tu zapewniamy, że każde działania dyskryminujące naszych członków jak również zastraszanie lub mobbing ze strony przełożonych spotka się ze stanowczą i zdecydowaną reakcją Związkowej Alternatywy oraz naszym wsparciem w dochodzeniu zagwarantowanych praw.
Na koniec chcemy jeszcze raz przypomnieć, że Związkowa Alternatywa w KAS jako odpowiedzialny i profesjonalny związek zawodowy zapewnia każdemu członkowi ochronę jego danych osobowych (RODO) oraz pełną dyskrecję co do przynależności związkowej. Jeśli nie chcesz być aktywny to nie musisz, choć Twoje wsparcie dla naszych działań jako „ukryty związkowiec” będzie nieocenione i za co z góry DZIĘKUJEMY !!!
Paweł Zugaj
Członek Zarządu, Przedstawiciel przy IAS Kielce