Koniec dyskryminacji emerytalnej w Służbie Celnej? Rząd zapowiada zmiany
Wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia sejmowej podkomisji poinformował, że resort przygotuje projekt ustawy w sprawie praw emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy wcześniej byli zatrudnieni w służbie cywilnej. Jak dodał, projekt powinien być gotowy we wrześniu.
We wtorek podkomisja nadzwyczajna przeprowadziła dyskusję w sprawie senackiego projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
W związku z utworzeniem na początku 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej, dawni cywilni pracownicy nadzoru, będący już funkcjonariuszami Służby Celnej, stali się funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej. To wpłynęło na ich prawa emerytalne.
Regulacja proponowana przez Senat ma zakończyć dyskryminację grupy cywilnych pracowników, których okres pracy przy wykonywaniu zadań przypisanych Służbie Celnej miał być (zgodnie z ustawami o Służbie Celnej z 1999 r. i 2009 r.) wliczany do okresu służby w niej, co przekreśliła – dokonana w maju 2017 r. – nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
Senator Ewa Matecka (KO) przypomniała, że projekt jest realizacją postulatu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Krajowej Administracji Skarbowej, zawartego we wniesionej do Senatu petycji.
Podkreśliła, że celem ustawy jest potraktowanie jako równorzędnych ze służbą w Służbie Celnej okresów zatrudnienia członków korpusu służby cywilnej, którzy od 1 września 2003 r. wykonywali zadania przypisane tej służbie, a których stosunki pracy zostały następnie przekształcone w stosunki służby.
Wiceminister finansów Jurand Drop ocenił, że tekst projektu i treść jego uzasadnienia jest niespójna. „Ja bym poszedł drogą (…) przedłożenia przez Ministerstwo Finansów projektu rządowego, który by rozwiązywał kwestie, które są podniesione w petycji” – powiedział Drop.
Dodał, że regulacja rządowa będzie szersza i obejmie większą grupę uprawnionych. Jak przekazał wiceminister, projekt powinien być gotowy we wrześniu.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ustawa dotyczy około czterystuosobowej grupy pracowników, wykonujących zadania przekazane Służbie Celnej. Są to osoby wykonujące niegdyś zadania w zakresie: wymiaru i poboru podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów; szczególnego nadzoru podatkowego; wymiaru i poboru podatku akcyzowego; kontroli przestrzegania legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców.(PAP)