Będą cła na produkty kupowane z Chin? KE planuje uderzenie w Temu i Shein
Komisja Europejska planuje znieść próg 150 euro, poniżej którego zakupy spoza UE są zwolnione z cła. Uderzy to w falę przesyłek z zakupami z chińskich platform internetowych.
Komisja Europejska już opracowuje plany nałożenia ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu i Shein, w celu powstrzymania wzrostu liczby towarów, które według UE są towarami niskiej jakości pochodzącymi z Chin.
– Pod koniec tego miesiąca zasugeruje zniesienie obecnego progu 150 euro, poniżej którego towary można kupić bez cła – podał dzisiaj dziennik Financial Times.
Cłami w tanie zakupy. Które platformy internetowe obejmą nowe przepisy?
Głównym celem tej zmiany są chińskie platformy internetowe Temu i AliExpress oraz sprzedawca odzieży Shein, powiedział jeden z anonimowych urzędników w rozmowie z dziennikiem. Według danych samej KE w 2023 r. do Unii trafiło 2,3 mld artykułów poniżej progu bezcłowego 150 euro. Import e-commerce wzrósł ponad dwukrotnie w ujęciu rok do roku. Chińscy sprzedawcy korzystają z dotowanych kosztów wysyłki, co oznacza, że opłacalne jest wysyłanie nawet tanich towarów drogą lotniczą.
Nowe przepisy miałyby zastosowanie do każdego sprzedawcy internetowego wysyłającego przesyłki do klientów z UE. Amazon z siedzibą w USA zazwyczaj korzysta ze spółek z siedzibą w Europie. Innym możliwym środkiem byłoby nałożenie na duże platformy obowiązku rejestracji w celu płatności VAT online, niezależnie od ich wartości. Od 2021 r. przesyłki wysyłane do konsumentów z UE płacą już podatek VAT niezależnie od ich wartości, ale są wolne od cła.
Plany te zostaną przedstawione w ramach przygotowań do prac dla nowej Komisji Europejskiej, która obejmie władzę pod koniec tego roku. – Komisja zaproponowała już zniesienie progu cła w zeszłym roku, ale teraz może starać się przyspieszyć jego przyjęcie, aby przeciwdziałać wzrostowi taniego importu — powiedział jeden z urzędników UE. Jednak inny przestrzegł, że uzyskanie zgody krajów UE może być trudne, biorąc pod uwagę, że nowy system dodałby obowiązków już przeciążonym urzędnikom celnym.
Tanie i niebezpieczne? Chińskie platformy e-commerce deklarują, że popierają zmiany wprowadzane przez Brukselę
Liczba niebezpiecznych produktów zgłoszonych przez kraje UE wzrosła o ponad 50 procent w latach 2022–2023 do ponad 3400. Kosmetyki, zabawki, urządzenia elektryczne i ubrania należały do produktów, które miały najwięcej problemów z bezpieczeństwem. Przemysł zabawkarski UE oskarżył chińskich sprzedawców detalicznych o wysyłanie niebezpiecznych zabawek do Europy. Branżowa organizacja Toy Industries of Europe, poinformowała w lutym, że kupiła 19 zabawek od Temu i stwierdziła, że żadna z nich nie spełnia norm UE, podczas gdy 18 stanowiło realne zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Temu poinformowało, że „wszystkie 19 ofert produktów zostało wycofane ze strony dla klientów z UE”.
– Chcemy równych szans w handlu internetowym w UE dla wszystkich podmiotów, które kierują swoją ofertę do konsumentów z UE, niezależnie od tego, gdzie mają siedzibę – mówi Christel Delberghe, dyrektor generalna EuroCommerce.
Temu przekazało, że jego wzrost nie był zależny od tanich produktów i że jest otwarte oraz popiera wszelkie zmiany polityki wprowadzane przez prawodawców, które są zgodne z interesami konsumentów, o ile te polityki są uczciwe. AliExpress zaś przekazał, że współpracuje z prawodawcami, z kolei Shein w pełni popiera wysiłki na rzecz reformy ceł.